AIFMD II: Nieu­we ver­plich­tin­gen voor beleg­gings­in­stel­lin­gen en icbe’s

Blog

Published 15 april 2026 Reading time min Auteur Liset­te van Slag­maat Financial Services

EY & HVG Law Neder­land AIFMD-serie | Maart 2026

  1. Intro­duc­tie

Deze publi­ca­tie gaat in op de belang­rijk­ste regels voor beheer­ders van beleg­gings­in­stel­lin­gen die lenin­gen ini­ti­ë­ren[1] en lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen[2]. Ver­der bevat deze upda­te regels omtrent onder ande­re het liqui­di­teits­be­heer, de rap­por­ta­ges en uit­be­ste­ding en grens­over­schrij­den­de bewaar­dien­sten voor beheer­ders.

De Euro­pe­se Com­mis­sie heeft de AIFMD geë­va­lu­eerd en kwam tot de con­clu­sie dat het nood­za­ke­lijk is om de regels voor beheer­ders van lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen te har­mo­ni­se­ren, de regels omtrent dele­ga­tie te ver­dui­de­lij­ken en regels omtrent bewaar­ders en het gebruik van liqui­di­teits­in­stru­men­ten te ver­be­te­ren en te ver­ge­mak­ke­lij­ken. Inmid­dels is de her­zie­ne ver­sie van de AIFMD, de AIFMD II, op 15 april 2024 in wer­king getre­den en dient de AIFMD II uiter­lijk op 16 april 2026 door alle Euro­pe­se lid­sta­ten (en dus ook Neder­land) in de nati­o­na­le wet­ge­ving te zijn geïm­ple­men­teerd.

Op 23 sep­tem­ber 2025 is het wets­voor­stel “Imple­men­ta­tie­wet gewij­zig­de AIFM-richt­lijn en ICBE-richt­lijn” bij de Twee­de Kamer inge­diend en is deze op 3 okto­ber 2025 gepu­bli­ceerd. Het voor­stel is op 26 febru­a­ri 2026 door de Twee­de Kamer als hamer­stuk aan­ge­no­men en op 17 maart 2026 door de Eer­ste Kamer als hamer­stuk aan­ge­no­men.

  1. Belang­rijk­ste wij­zi­gin­gen

De meest in het oog sprin­gen­de wij­zi­ging betreft de (ver­de­re) har­mo­ni­sa­tie van de regels voor beheer­ders van beleg­gings­in­stel­lin­gen die lenin­gen ini­ti­ë­ren en voor lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen. Zo die­nen deze beleg­gings­in­stel­lin­gen in begin­sel clo­sed-end te zijn en gel­den er spe­ci­fie­ke regels met betrek­king tot hef­boom­li­mie­ten. De imple­men­ta­tie van deze regels ver­ei­sen wij­zi­gin­gen in de inter­ne pro­ce­du­res, beleid en pro­ces­sen.

Ver­der bevat AIFMD II regels omtrent het liqui­di­teits­be­heer van beleg­gings­in­stel­lin­gen en icbe’s. Een beheer­der van een (semi) open-end beleg­gings­in­stel­ling dient bij­voor­beeld te beschik­ken over ten min­ste twee liqui­di­teits­in­stru­men­ten, wel­ke opge­no­men die­nen te wor­den in de fonds­re­gle­men­ten of sta­tu­ten.

Een laat­ste onder­werp dat wordt gere­geld met de komst van AIFMD II betreft de regels omtrent grens­over­schrij­den­de bewaar­dien­sten. In AIFMD II is opge­no­men dat de bevoeg­de toe­zicht­hou­der onder bepaal­de voor­waar­den kan toe­staan dat een bewaar­der van een beleg­gings­in­stel­ling geves­tigd kan zijn in een ande­re lid­staat dan waar de (beheer­der van de) beleg­gings­in­stel­ling is geves­tigd.

  1. Wat zijn de aan­dachts­pun­ten?

Hier­on­der geven we de belang­rijk­ste aan­dachts­pun­ten weer naar aan­lei­ding van de inwer­king­tre­ding / imple­men­ta­tie van AIFMD II.

Ini­ti­ë­ren van lenin­gen en lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen

In het wets­voor­stel zijn regels opge­no­men voor het ini­ti­ë­ren van lenin­gen en voor lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen. De noti­o­ne­le waar­de van de lenin­gen die door een beleg­gings­in­stel­ling aan één lening­ne­mer wordt ver­strekt, mag niet meer dan twin­tig pro­cent van het kapi­taal van de beleg­gings­in­stel­ling bedra­gen wan­neer de lening­ne­mer een bank, beleg­gings­on­der­ne­ming, beleg­gings­in­stel­ling, icbe of ver­ze­ke­raar is. Deze beleg­gings­li­miet van twin­tig pro­cent geldt onder ande­re niet wan­neer de beheer­der acti­va van de beleg­gings­in­stel­ling ver­koopt om de rech­ten van deel­ne­ming van beleg­gers terug te beta­len in het kader van de liqui­da­tie van de beleg­gings­in­stel­ling. Ver­der dient de beheer­der ervoor te zor­gen dat de beleg­gings­in­stel­ling vijf pro­cent van de noti­o­ne­le waar­de van elke lening behoudt. In bepaal­de situ­a­ties (bij­voor­beeld in het geval een beheer­der acti­va ver­koopt in het kader van de liqui­da­tie van de beleg­gings­in­stel­ling) kan hier­van wor­den afge­we­ken. Voor lenin­gi­ni­ti­ë­ren­de beleg­gings­in­stel­lin­gen gel­den daar­naast ver­schil­len­de hef­boom­li­mie­ten die vari­ë­ren naar­ge­lang spra­ke is van een open-end beleg­gings­in­stel­ling of clo­sed-end beleg­gings­in­stel­ling.

Beheer van liquiditeitsrisico’s

Een beheer­der van een open-end beleg­gings­in­stel­ling of icbe dient ten min­ste twee instru­men­ten voor liqui­di­teits­be­heer te kie­zen uit de instru­men­ten zoals het opschor­ten van inschrij­vin­gen, ver­le­ning van de ken­nis­ge­vings­ter­mijn, swing pri­cing, dub­be­le prijs­stel­ling, anti­ver­wa­te­rings­hef­fing en side poc­kets en dient de AFM hier­over te infor­me­ren en deze in zijn regle­ment of sta­tu­ten op te nemen. De beheer­der van een open-end beleg­gings­in­stel­ling of icbe dient een gede­tail­leerd beleid en pro­ce­du­res te heb­ben voor de acti­ve­ring en deac­ti­ve­ring van een geko­zen liqui­di­teits­in­stru­ment. Ten slot­te dient de beheer­der te beschik­ken over ope­ra­ti­o­ne­le en admi­ni­stra­tie­ve regels voor het gebruik van de liqui­di­teits­in­stru­men­ten.

Dage­lijks beleids­be­pa­lers

Voor­ge­schre­ven wordt dat het bestuur van een Neder­land­se beheer­der van een beleg­gings­in­stel­ling of icbe dient te bestaan uit ten min­ste twee bestuur­ders die vol­tijds (mini­maal 36 uur per week) in dienst zijn bij de beheer­der of uit ten min­ste twee bestuur­ders die zich vol­tijds inzet­ten voor de uit­oe­fe­ning van de werk­zaam­he­den van de beheer­der. Deze bestuur­ders die­nen te wonen in de Euro­pe­se Unie.

Aan­vul­len­de regels voor uit­be­ste­ding

Met de inwer­king­tre­ding van AIFMD II dient de beheer­der naast de reeds op basis van de AIFMD bestaan­de infor­ma­tie­ve­r­eis­ten aan­vul­len­de infor­ma­tie over de (voor­ge­no­men) uit­be­ste­ding aan de AFM te ver­strek­ken. Beheer­ders die­nen in aan­vul­ling op de reeds bestaan­de infor­ma­tie­ve­r­eis­ten, voor elke door hen beheer­de beleg­gings­in­stel­ling, infor­ma­tie te ver­strek­ken over het vol­gen­de:

  • Voor elke gede­le­geer­de:
    • zijn wet­te­lij­ke bena­ming en rele­van­te iden­ti­fi­ca­tie­co­de;
    • zijn rechts­ge­bied van ves­ti­ging; en
    • in voor­ko­mend geval, zijn toe­zicht­hou­den­de auto­ri­teit.
  • Een gede­tail­leer­de beschrij­ving van de per­so­ne­le en tech­ni­sche mid­de­len die door de beheer­der wor­den inge­zet voor:
    • het ver­rich­ten van dage­lijk­se por­te­feuil­le­be­heer­ta­ken of risi­co­be­heer­ta­ken bin­nen de abi-beheer­der; en
    • de moni­to­ring van de gede­le­geer­de acti­vi­teit.
  • In ver­band met elk van de beleg­gings­in­stel­lin­gen ofwel icbe die de beheer­der beheert of voor­ne­mens is te behe­ren:
    • een kor­te beschrij­ving van de gede­le­geer­de por­te­feuil­le­be­heer­taak, waar­bij wordt aan­ge­ge­ven of der­ge­lij­ke dele­ga­tie een gedeel­te­lij­ke of vol­le­di­ge dele­ga­tie is; en
    • een kor­te beschrij­ving van de gede­le­geer­de risi­co­be­heer­taak, waar­bij wordt aan­ge­ge­ven of der­ge­lij­ke dele­ga­tie een gedeel­te­lij­ke of vol­le­di­ge dele­ga­tie is.
  • Een beschrij­ving van de peri­o­die­ke due-dili­gen­ce­maat­re­ge­len die de beheer­der moet uit­voe­ren om toe­zicht te hou­den op de gede­le­geer­de acti­vi­teit.

Boven­ge­noem­de infor­ma­tie dient aan de bevoeg­de auto­ri­tei­ten te wor­den mee­ge­deeld in het kader van de toe­zicht­rap­por­ta­ge­re­ge­ling.

Grens­over­schrij­den­de bewaar­dien­sten

De AFM kan instem­men met het aan­stel­len van een bewaar­der in een ande­re lid­staat indien aan een aan­tal voor­waar­den is vol­daan. Zo dient de bewaar­der een ver­gun­ning te heb­ben om het bedrijf van een bank uit te oefe­nen. Daar­naast mag door beleg­gings­in­stel­lin­gen die een ver­gun­ning heb­ben of gere­gi­streerd staan in Neder­land voor alle fond­sen teza­men niet meer dan 50 mil­jard euro aan acti­va in bewa­ring wor­den gege­ven. De AFM kan pas instem­men met het aan­stel­len van een bewaar­der in een ande­re lid­staat indien de AFM heeft vast­ge­steld dat in Neder­land geen rele­van­te bewaar­dien­sten wor­den ver­leend, reke­ning hou­dend met de beleg­gings­stra­te­gie van de des­be­tref­fen­de beleg­gings­in­stel­ling.

Ver­bod lening­ver­strek­king aan ver­bon­den enti­tei­ten

Ter voor­ko­ming van belan­gen­con­flic­ten intro­du­ceert AIFMD II strik­te beper­kin­gen ten aan­zien van het ver­strek­ken van lenin­gen aan ver­bon­den enti­tei­ten. Dit omvat mede­wer­kers van de beheer­der, de beheer­der zelf, de bewaar­der, enti­tei­ten aan wie de bewaar­der of beheer­der taken heeft gede­le­geerd en ande­re enti­tei­ten bin­nen de groep van de beheer­der. Het is raad­zaam om de hui­di­ge por­te­feuil­le te scree­nen op moge­lij­ke con­flic­te­ren­de belan­gen.

Rap­por­ta­ge­ver­plich­tin­gen

Beheer­ders van een icbe die­nen – net als voor beheer­ders van beleg­gings­in­stel­lin­gen nu al het geval is – infor­ma­tie te ver­strek­ken aan de AFM over onder ande­re de beheer­de icbe’s, de finan­ci­ë­le instru­men­ten waar­in wordt gehan­deld en het risi­co­pro­fiel van de icbe.

Ver­der breidt AIFMD II de ver­plich­te infor­ma­tie­ver­strek­king aan beleg­gers uit en ver­eist onder ande­re dat beleg­gers peri­o­diek wor­den geïn­for­meerd over alle ver­goe­din­gen, kos­ten en uit­ga­ven die direct of indi­rect door beleg­gers zijn gedra­gen.

Lid­staatop­ties

Van de vol­gen­de lid­staatop­ties wordt gebruik gemaakt:

  1. Beheer­ders van beleg­gings­in­stel­lin­gen en beheer­ders van een icbe met een ver­gun­ning kun­nen wor­den toe­ge­staan bepaal­de acti­vi­tei­ten te ver­rich­ten of dien­sten te ver­le­nen. Het gaat om de vol­gen­de acti­vi­tei­ten en dien­sten:
  • taken of acti­vi­tei­ten die door de beheer­der wor­den ver­richt voor een door hem beheer­de beleg­gings­in­stel­ling res­pec­tie­ve­lijk icbe die samen­han­gen met de dien­sten die de beheer­der over­een­kom­stig dit lid ver­leent (bij­voor­beeld IT-dien­sten voor por­te­feuil­le­be­heer en risi­co­be­heer) mits poten­ti­ë­le belan­gen­con­flic­ten die kun­nen ont­staan door het ver­rich­ten van die taken en acti­vi­tei­ten voor der­den op ade­qua­te wij­ze wor­den beheerst;
  • het behe­ren van ben­ch­marks; en
  • het ver­rich­ten van een kre­diet­ser­vi­cing­ac­ti­vi­teit.

Van deze lid­staatop­tie wordt gebruik gemaakt omdat dit meer moge­lijk­he­den geeft aan beheer­ders om deze acti­vi­tei­ten, die nauw samen­han­gen met het behe­ren van beleg­gings­in­stel­lin­gen en icbe’s, ook voor der­den te ver­rich­ten.

  1. Lid­sta­ten kun­nen de bevoeg­de toe­zicht­hou­der de moge­lijk­heid geven om op ver­zoek van een beheer­der van een beleg­gings­in­stel­ling in te stem­men met het aan­stel­len van een bewaar­der met zetel in een ande­re lid­staat dan de lid­staat van her­komst van de beleg­gings­in­stel­ling. Van deze optie wordt gebruik gemaakt om de moge­lijk­heid open te hou­den hier gebruik van te maken als in de toe­komst in Neder­land een geval zou voor­ko­men dat er geen bewaar­ders zijn die op doel­tref­fen­de wij­ze kun­nen vol­doen aan de behoef­ten van de beleg­gings­in­stel­ling reke­ning hou­dend met de beleg­gings­stra­te­gie van de beleg­gings­in­stel­ling.

Mar­ke­ting van beleg­gings­in­stel­lin­gen

Wan­neer een niet-EU-AIFM een AIF in de EU aan­biedt, mag de betref­fen­de AIF alleen in de EU wor­den aan­ge­bo­den als de beheer­der van de beleg­gings­in­stel­ling en de beleg­gings­in­stel­ling niet geves­tigd zijn in lan­den die:

  • door de EU zijn aan­ge­merkt als hoo­gri­si­co der­de lan­den onder Richt­lijn (EU) 2015/849 (MLD4);
  • ver­meld staan in Bij­la­ge I bij de con­clu­sies van de Raad over niet-coö­pe­ra­tie­ve juris­dic­ties voor fis­ca­le doel­ein­den; en
  • een over­een­komst heb­ben onder­te­kend met de lid­staat waar­in de beleg­gings­in­stel­ling zal wor­den aan­ge­bo­den, die vol­doet aan de nor­men van arti­kel 26 van het OESO-model­ver­drag inza­ke inkom­sten en kapi­taal.

Deze voor­waar­den zijn uit­ge­brei­der dan de hui­di­ge voor­waar­den voor mar­ke­ting die voor­schrij­ven dat het der­de land waar de niet-EU beheer­der of beleg­gings­in­stel­ling is geves­tigd niet als Non-Coö­pe­ra­tief Land is aan­ge­merkt door de Finan­ci­al Acti­on Task For­ce.

  1. Con­tact

Wilt u meer infor­ma­tie over de wij­ze waar­op wij u van dienst kun­nen zijn? Neem dan con­tact op met onze spe­ci­a­lis­ten van EY en HVG Law.

HVG Law
Michelle Stuivenberg | Mana­ger | [email protected] | +31 6 3005 6775
Lisette van Slagmaat | Seni­or Con­sul­tant | [email protected] | +31 6 2908 3125
Fenne Broers | Con­sul­tant | [email protected] | +31 6 2125 2695

EY
Qiu­ling Tsar | Part­ner | [email protected] | +31 6 2125 1679
Mark van Impe­len | Part­ner | [email protected] | +31 6 2908 3824
Bart Win­ter | Seni­or Mana­ger | [email protected] | +31 6 2908 4040
Wim Weij­gert­ze | Direc­tor | [email protected]  +31 6 2908 3247

HVG Law B.V. has a stra­te­gic alli­an­ce with EY Belas­ting­ad­vi­seurs B.V. (herein­af­ter refer­red to as “EY Tax”) and is part of the glo­bal EY Law net­work.

[1] In arti­kel 1:1 Wft wordt een nieu­we defi­ni­tie opge­no­men, in het kort: “het ver­strek­ken van een lening ofwel recht­streeks door een beleg­gings­in­stel­ling ofwel indi­rect via een der­de namens de (beheer­der van de) beleg­gings­in­stel­ling waar­bij de (beheer­der van de) beleg­gings­in­stel­ling betrok­ken is bij het struc­tu­re­ren van de lening.”

[2] In arti­kel 1:1 Wft wordt een nieuw defi­ni­tie opge­no­men: “een beleg­gings­in­stel­ling waar­van de beleg­gings­stra­te­gie voor­na­me­lijk bestaat uit het ver­strek­ken van lenin­gen of waar­van de ver­strek­te lenin­gen een noti­o­ne­le waar­de heb­ben die ten min­ste 50% van de intrin­sie­ke waar­de van de beleg­gings­in­stel­ling ver­te­gen­woor­digt.”